Artikkel avaldatud Äripäevas 25.09.2018

Esmapilgul võib tunduda, et raamatupidamine on valdkond, kus suurele innovatsioonile enam kuigi palju ruumi pole, sest töö on kolinud arvutiprogrammidesse ning tänu sellele on efektiivsuse tase arvelaua ja paberi-pliiatsi aegadega võrreldes mäekõrgune.

Tõesti, raamatupidaja põhitöö on tehniliselt kordades kiiremaks muutunud, aga see, kuidas oma töid planeeritakse, ülesannetele kulunud aega mõõdetakse ning juhtidele tegemistest ülevaadet antakse, on sageli ikka veel kinni vanades harjumustes.

Näiteks pole kuigi ebatavaline, et raamatupidaja teeb jooksvalt märkmeid paberilehtedele, seejärel sisestab info Excelisse ning saadab asjade seisu kajastavaid tabeleid e-postiga ülemusele ja klientidele.

Taoline tööprotsess mitte ainult ei kõla aeganõudvalt ja stressitekitavalt, vaid on seda ka päriselt. Veelgi hullem – tihti peetakse sellist töökorraldust ainuvõimalikuks ning seesmist ebamugavustunnet püütakse lahendada lihtsalt suurema pingutamisega.

Õnneks on ka neid, kes väljapääsu otsivad: nii tulidki kolm aastat tagasi mitmed raamatupidamisbüroode juhtidest sõbrad ja raamatupidajad Rain Allikvee ja Jaanus Langi juurde muret kurtma ning soovisid tööriista, mis võimaldaks neil ja nende kolleegidel paremini tööprotsesse juhtida ja seeläbi oma põhitööle keskenduda.

Need vestlused panid aluse arendusprotsessile, millest sündis Uku – veebipõhine tarkvara, mis aitab raamatupidamisettevõtetel oma tööd efektiivsemalt korraldada ja kasumilikkust suurendada.

Lapsepõlvesõpradest ettevõtjad, kes leidsid „oma asja“

Raini ja Jaanuse Artify OÜ koduse olemisega kontor on Kalamajas. Nad on lapsepõlvesõbrad, kes on koos asutanud ja üle kümne aasta juhtinud nimetatud ettevõtet, mis tegeleb innovaatiliste teenuste disaini ja programmeerimisega.

Digitaalseid lahendusi on loodud ja ärikonsultatsioone on pakutud nii Eesti kui ka välismaistele klientidele, näiteks Estravel, Itella, HansaGrupp jt. Praegu on Artify fokusseerunud logistika valdkonnale ning tegeleb tööde juhtimise optimeerimisega.